Wanna SPA (jacuzzi) – jak wybrać? (cz. 1)

Do niedawna wanny z hydromasażem często zwane jacuzzi kojarzono jedynie z resortami SPA, penthousami, luksusowymi willami czy filmami rodem z hollywood. Dziś możemy spotkać je w wielu domach, w przeróżnych formach, kształtach i kolorach!

Ceny wanien z hydromasażem znacząco spadły co pozwoliło wielu ludziom wyposażyć swoje domy i ogrody w urządzenia z leczniczym hydromasażem. W zasięgu ręki większości z nas znalazły się masaże najróżniejszych właściwości od relaksujących po głęboko rozluźniające i energetyczne!

Ogrodowe wanny z hydromasażem – czy to trudne?

Popularna opinia na temat trudności związanych z instalacją wanny SPA w ogrodzie jest bardzo mylna! Wanny te są wyjątkowo proste tak w instalacji jak i w obsłudze. Dzięki najnowszym technologiom pozwalającym na zawarcie w małej i prostej konstrukcji zaawansowanych systemów pompowania oraz oczyszczania wody nie musimy martwić się już o nic poza dostarczaniem wody i prądu do urządzenia!

Sama instalacja może zajmować tylko cztery godziny! Wannę zasadniczo wstawia się w odpowiednie miejsce, włącza do gniazda zasilania i napełnia wodą. Voila!
Wszystkie środki chemiczne, mierniki jakości wody czy dodatkowe filtry dostarczają producenci urządzeń. Nie są wymagane stałe połączenia wody a do napełnienia wanny można użyć ogrodowego węża! 

Wanny z hydromasażem – jak wybrać?

Starając się odpowiedzieć na to pytanie powinniśmy zastanowić się przede wszystkim do czego ma nam posłużyć to urządzenie. Mając na uwadze, szereg zastosowań producenci stworzyli wiele modeli różnych produktów dostosowując ich działanie, kształt, ilość dysz czy nawet wyprofilowanie siedzisk do indywidualnych potrzeb.
Wanny różnią się ilością miejsc leżących i siedzących, liczbą dysz, oraz siłą i ilością pomp wody i powietrza. Niektóre modele dysponują filtrami UV oraz fizycznymi. Zwrócić uwagę należy szczególnie na wytrzymałość elementów a co za tym idzie długość gwarancji oraz dostępny serwis.
Wanny posiadają również dodatkowe akcesoria takie jak głośniki bluetooth, oświetlenie podwodne i zewnętrzne oraz opcje aromaterapii ( którą szczególnie polecamy! ).

Rozmiar wanny powinien być dopasowany do miejsca instalacji ale też do osób mających korzystać z urządzenia. Warto zawczasu zmierzyć dostępne nam miejsce i upewnić się co do możliwości instalacji wymarzonego modelu. 

Dysze w wannach z hydromasażem – co to takiego?

Ilość dysz to często najbardziej wpływająca na jakość masażu cecha wanny zaraz po sile pomp. Najwięcej dysz znajdziemy w wannach z masażem mieszanym tj. korzystającym zarówno z strumienia wody jak i powietrza. Im bardziej skomplikowany i kompleksowy masaż tym więcej precyzyjnych dysz będzie wymagał. 

Ważne są również rodzaje dysz, możemy je podzielić na ruchome ( kierunkowe i obrotowe ), nieruchome oraz na dysze szampańskie i suche. Jak sama nazwa wskazuje dysze ruchome mogą zmieniać kierunek strumienia natomiast obrotowe mogą wykonać ruch zmieniając kierunek masażu o 360 stopni. Możemy wyróżnić dysze skierowane na górną część karku i pleców ( tzw. kaskadowe ) oraz układy dysz masujących kręgosłup zależnie od rodzaju miejsca ( siedzące lub leżące ) umiejscowione w sposób pozwalający na dotarcie do wrażliwych mięśni kręgosłupa i pleców. Ostatnie warte wspomnienia dysze tzw. “szampańskie” służą do masażu mieszanego tj wodno-powietrznego a nazwę swą zawdzięczają unoszącym się niczym w wysokim kieliszku bąbelkom.

W następnej części opowiemy o pozostałych ważnych elementach dobrej wanny SPA!