Wanna czy prysznic – na co się zdecydować?

Podczas budowy domu czy generalnego remontu mieszkania, przy zabieraniu się za planowanie wyposażenia łazienki, z pewnością pojawi się pytanie: zdecydować się na prysznic czy wannę? Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy, które należy przeanalizować i dostosować do możliwej w zagospodarowaniu przestrzeni czy indywidualnych potrzeb. Przedstawimy główne plusy i minusy zarówno wanny, jak i prysznica – sprawdź, co sprawdzi się lepiej w Twojej łazience.

Zalety i wady korzystania z wanny

Wanna daje nam możliwość brania długich, odprężających kąpieli z oczyszczającymi solami i relaksującą pianą; jest więc doskonałym sposobem na wypoczynek po ciężkiej pracy. Ta nasza osobista chwila spokoju i ukojenia zdecydowanie stoi na czele zalet montażu wanny w łazience. Daje nam możliwość poświęcenia chwili na lekturę książki, gazety czy nawet przeglądania social mediów, jednocześnie regenerując spięte i obolałe mięśnie ciepłą wodą. Możemy także skorzystać z domowych zabiegów upiększających skórę za sprawą dolania do wanny olejków na bazie ziół czy dosypania sproszkowanych alg – spiruliny.

Wylegiwanie się w wannie może być jednak uznane za mniej higieniczne od „brania prysznica”, stale leżymy bowiem w schodzącym z ciała brudzie. Źle użytkowana bywa również zagrożeniem dla zdrowia. Mroźnym, zimowym wieczorem stałe dolewanie gorącej wody może nas mocno kusić, co często prowadzi do omdleń. Sytuacje te są jednak związane głównie z nierozsądnym ustawianiem temperatury wody, nie wynikają z samego używania wanny.

Zalety i wady mycia się pod prysznicem

Prysznic daje nam przede wszystkim możliwość szybkiego umycia się. W przypadku wanny obmycie się pod bieżącą wodą kończy się najczęściej zachlapaniem podłogi w łazience, przez co szybka kąpiel kończy się długim sprzątaniem pomieszczenia. Zdecydowaną zaletą montażu prysznica będzie więc oszczędność naszego czasu, co zauważymy zwłaszcza przy porannym myciu się przed wyjściem do pracy czy szkoły. W gorący, letni dzień docenimy także możliwość szybkiego orzeźwienia się – zimny natrysk będzie doskonałym sposobem na ochłonięcie po męczącym upale.

Wadą, poza oczywistym brakiem możliwości leżenia w wodzie, z pewnością będzie czyszczenie prysznica. Pozbycie się kamienia czy smug z drzwi prysznicowych wymaga zdecydowanie więcej energii niż wymycie wanny. Prysznic ogranicza także możliwości regeneracji ciała aromaterapią, choć – w przypadku wersji z hydromasażem – nie ujmuje opcji rozluźnienia zbolałych mięśni.

Wanna albo prysznic… Czy da się to połączyć?

I jedno, i drugie rozwiązanie sprawdzi się lepiej lub gorzej zależnie od naszych potrzeb. Jeśli jednak nie potrafimy podjąć wyboru i dylemat wanna czy prysznic nie opuszcza naszych myśli, z pewnością ucieszy nas znalezienie opcji pośrodku. Jeżeli tylko rozmiar naszej łazienki na to pozwala, zdecydujmy się na wannę zabudowaną szybą prysznicową – tym sposobem uzyskamy dwa rozwiązania w jednym. Będziemy mogli zarówno wziąć długą kąpiel z dużą ilością piany i olejków eterycznych, jak i szybki, poranny prysznic na rozbudzenie.