7 korzyści zdrowotnych kąpieli w wannie spa z hydromasażem! 

To był długi, ciężki dzień w pracy? Kąpiel w wannie spa z hydromasażem może być idealnym jego zakończeniem i ucieczką od całego świata. Relaks i ukojenie nerwów to nie jedyne korzyści, które przynosi odpoczynek gorącej wodzie z bąbelkami.

Niezależnie od tego, czy korzystasz z wanny jacuzzi na siłowni, czy posiadasz ją w domu, powinieneś wiedzieć o kilku ważnych rzeczach by wykorzystać jej pełny potencjał.
Przyjrzymy się możliwym korzyściom zdrowotnym wynikającym z kąpieli w wannie z hydromasażem oraz zastanówmy się kiedy bezpieczniej jest jej unikać!

Jakie są więc korzyści zdrowotne wynikające z korzystania z wanny typu jacuzzi z hydromasażem? Różnią się one w zależności od osoby! Szczególnie wiele zależy od ogólnego stanu zdrowia i tego, jak z niego korzystasz, najważniejsze z nich to:

  1. Odprężenie/relax 

Jedną z najbardziej oczywistych korzyści płynących z wanny z hydromasażem jest możliwość złagodzenia napięć dnia. Kojące działanie ciepłej wody i działanie masujące mogą pomóc złagodzić stres fizyczny, emocjonalny i psychiczny.

Jeśli chcesz, możesz jeszcze bardziej wzmocnić ten łagodzący stres efekt dzięki cichej muzyce, słabemu oświetleniu lub aromaterapii.

2. Rozluźnienie mięśni

Gorąca woda i działanie masujące dziesiątek dysz wodnych i powietrznych w wannie z hydromasażem mogą być skutecznym sposobem na złagodzeniu bólu mięśni oraz rozpoczęcie działania regeneracyjnego.

Kąpiel w wannie z hydromasażem przed ćwiczeniami może również zmniejszyć ryzyko kontuzji.

3. Według badań, proste odprężenie uzyskane dzięki kąpieli w wannie z hydromasażem może wystarczyć, aby zapaść w spokojniejszy sen.

W badaniu ( https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/23223696/ )  z 2012 r. przyjrzano się wpływowi hydroterapii na sprawność fizyczną i jakość snu u osób z fibromialgią. Było to badanie z udziałem kobiet w wieku od 30 do 65 lat. Naukowcy doszli do wniosku, że hydroterapia pomogła poprawić jakość snu wraz z innymi objawami fibromialgii.

4. Ulga w bólu

Moczenie w wannie z hydromasażem może złagodzić niektóre rodzaje bólu poprzez rozluźnienie napiętych mięśni, stawów i ścięgien.

Jeśli masz zapalenie stawów, działanie ciepła i masażu może pomóc złagodzić sztywność i stan zapalny, które powodują ból.

Woda wspiera Twoje ciało i odciąża stawy, co pomaga poprawić elastyczność i zakres ruchu. Niektóre z tych korzyści można uzyskać również podczas ciepłej kąpieli.

5. Lepsze zdrowie układu krążenia

Relaks w wannie z hydromasażem może podnieść tętno i obniżyć ciśnienie krwi.

Według badania ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5023696/ )  z 2016 r. zanurzenie w gorącej wodzie może mieć „silny” wpływ na funkcję naczyń krwionośnych i ciśnienie krwi. Autorzy badania zasugerowali, że pasywna terapia ciepłem może pomóc w zmniejszeniu ryzyka sercowo-naczyniowego i śmiertelności, zwłaszcza wśród osób o ograniczonej zdolności do ćwiczeń.

Wcześniejsze badania wykazały, że zanurzenie w jacuzzi na 10 minut może obniżyć ciśnienie krwi i jest prawdopodobnie bezpieczne dla większości osób z leczonym nadciśnieniem.

6. Poprawiona wrażliwość na insulinę

Niektórzy badacze stawiają hipotezę, że regularna terapia termiczna przy użyciu sauny lub gorących kąpieli może poprawić upośledzoną wrażliwość na insulinę i być korzystna w leczeniu cukrzycy.

Dodatkowo, przegląd badania ( https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/26049635/ )  z 2015 r. wykazał, że terapia w saunie i wannie z hydromasażem może przynieść korzyści osobom z otyłością i cukrzycą.

7. Spalanie kalorii

Ostatnie ale jakże ważne pozytywne działanie dla wielu z nas!
W małym badaniu z 2016 r. uczestnicy moczyli się w gorącej kąpieli sięgającej do pasa przez godzinę i spalili mniej więcej tyle samo kalorii, co 30-minutowy spacer. Nie oznacza to, że powinien zastąpić ćwiczenia, ale może wspomóc metabolizm, szczególnie dla tych, którym trudno jest ćwiczyć.

Młoda dziewczyna zażywająca mocno bąbelkowej kąpieli w wannie spa z hydromasażem.

Kto powinien unikać wanien z hydromasażem?

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące korzystania z wanny z hydromasażem, warto porozmawiać z lekarzem. Jest to szczególnie ważne w następujących sytuacjach:
Choroba serca. Moczenie w wannie z hydromasażem może wpływać na tętno i ciśnienie krwi. Może to być korzystne dla niektórych osób z problemami sercowo-naczyniowymi, ale może być niebezpieczne dla innych.
Ciąża. W ciąży łatwo się przegrzać, co może być szkodliwe dla Ciebie i Twojego dziecka.

Możesz również unikać wanny z hydromasażem, jeśli masz:
Urazy skóry. Poczekaj, aż skaleczenia, otwarte rany lub wysypki zagoją się, aby zmniejszyć ryzyko podrażnienia i infekcji.
Niskie ciśnienie krwi. Jeśli masz skłonność do zawrotów głowy lub omdlenia, prawdopodobnie powinieneś unikać wanny z hydromasażem, ponieważ gorąca woda może jeszcze bardziej obniżyć ciśnienie krwi.
Zakażenie dróg moczowych (ZUM). Narażenie na gorącą wodę podczas ZUM może pogorszyć objawy.

Artykuł powstał przy współpracy SPA System.