Poznaj wanny z hydromasażem popularnie nazywane jacuzzi!

Wanna z hydromasażem, mini basen, jacuzzi czy domowe spa. Wszystko to nazwy jednego ważnego symbolu prywatnego kawałka nieba!

Być może najważniejszy symbol relaksu w domu, wanny z hydromasażem, nie są już dostępne tylko dla nielicznych. Obecne na rynku w różnych przedziałach cenowych, typach hydromasażu, mocy czy wielkości. Teraz spa we własnym domu to już nie tylko niespełnione marzenie, to możliwy do zrealizowania cel wielu miłośników relaksu w zaciszu domowym.  Warto jednak poświęcić trochę czasu na zapoznanie się z rodzajami wanien z hydromasażem, gdyż mnogość cech, rozmiarów, kształtów, wielkości i funkcji może przyprawić o prawdziwy zawrót głowy szybciej niż lampka szampana w jacuzzi!

Zacznijmy jednak od bardzo nieoczekiwanego gościa w naszym rankingu! 
Ceny takich modeli wanienek czy też może “baseników z hydromasażem “ zaczynają się już od 2000 zł. Tego typu urządzenia są często nazywane modelami “plug and play” gdyż po rozłożeniu i podłączeniu do standardowego gniazda 220/240V samoczynnie napełniają się powietrzem. Wystarczy nalać wodę i voila.  

Dalej wymienić należy konstrukcje w wersjach budżetowych, kosztujące od kilkunastu do nawet 20 000 zł, są to już urządzenia pozwalające posmakować prawdziwego hydromasażu jednak mają wiele minusów np. niepełne filtrowanie wody, brak udogodnień typu głośniki czy oświetlenie. 

Profesjonalna wanna z hydromasażem popularnie nazywana jacuzzi to już wydatek rzędu od 20 do 70 tysięcy, zapewni ona wiele trybów masażu w tym masaż lewitacyjny, miejsca siedzące i leżące, aromaterapię, profesjonalne bezpieczne filtrowanie wody, oświetlenie wewnętrzne i zewnętrzne, czy nawet pełne audio z bluetooth.

Żeby poczuć całkowity luksus musimy jednak przygotować się na wydatek nawet ponad 100 000 zł! Taki budżet zapewni nam minibasen z pełnym, wielofunkcyjnym hydromasażem, wszystkimi atrybutami profesjonalnej wanny spa oraz specjalnie przystosowaną komorę z przeciwprądem do treningu pływackiego! 

Rozważając wszystkie te opcje, pamiętaj, aby przemyśleć lokalizację w której umieścisz wannę z hydromasażem i wszystkie dodatkowe wydatki, które będą konieczne przed instalacją wanny, należą do nich budowa betonowej podkładki lub instalacja gniazda 220/250V. Zaleca się zainstalowanie odpływu oraz zbudowanie przestrzeni tarasowej, a w końcu zakup samego wybranego wcześniej urządzenia. Przygotowana w tej kolejności inwestycja zapewni brak późniejszych dodatkowych nakładów czasu i pieniędzy.

Pamiętaj też by kupując wannę z hydromasażem zapytać o dodatkowe akcesoria, które uzupełnią nasze urządzenie i opcjonalne ulepszenia. Chociaż są one często uważane za “dodatki” możesz ich potrzebować, należą do nich np. schodki czy osłony a także dodatkowe pływające filtry.

Zapraszamy również do artykułu 7 korzyści zdrowotnych kąpieli w wannie spa z hydromasażem! w którym przeczytasz o pozytywnym wpływie zażywania kąpieli w wannie typu jacuzzi!

Oto zalety i wady popularnych rodzajów wanien z hydromasażem!

  1. Przenośna wanna z hydromasażem.

Znane również jako prefabrykowane wanny z hydromasażem, przenośne wanny spa są prawdopodobnie tym, co przychodzi ci na myśl gdy wyobrażasz sobie tzw jacuzzi.

W przypadku niektórych modeli nazwa jest trochę myląca: chociaż przenośne wanny z hydromasażem można przenosić na miejsce, są one zdecydowanie ciężkie i niezbyt łatwe do przestawienia.
Przenośne wanny z hydromasażem są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, najczęściej wykonane z włókna szklanego jednak dostępne również w wielu innych technologiach. W zależności od ceny otrzymamy bardzo trwałe i energooszczędne modele z mocnymi filtrami mechanicznymi i UV, po mniej trwałe i prostsze urządzenia w wersjach budżetowych. Powinniśmy pamiętać, że oszczędności w fazie kupowania wanny mogą pokutować później jako koszty napraw lub nawet wymiany urządzeń bez wystarczających gwarancji. Mają one również bezpośredni wpływ na jakość np. filtrów, które odpowiadają za nasze zdrowie.

fot. spasystem.eu – typowa wanna z hydromasażem

Plusy
Duża różnorodność i wybór
Można przenieść lub sprzedać
Energooszczędny

Minusy 
Trudne do przeniesienia
Niskie ceny odsprzedaży
Może być kosztowny w instalacji

  1. Wanna wkopana w ziemię

Najczęściej budowane przy basenie, wanny z hydromasażem muszą być instalowane przez profesjonalistę – co wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jednak korzyści są bardzo duże, są one bardzo trwałe przez mniejszą ilość ruchomych elementów bardziej trwałe jednak koszty potencjalnych napraw są dużo większe. Ten typ domowego “jacuzzi” doda wartości do Twojej nieruchomości, można ją też zaprojektować tak, aby odpowiadała Twoim konkretnym potrzebom. 

Średni koszt instalacji wkopanej wanny z hydromasażem to minimum 50 000 zł. Dzięki nieograniczonym opcjom jesteś w stanie wydać również dużo więcej. 

Zdjęcie autorstwa Sergey Torbik z Pexels

Plusy
Projektowany indywidualnie 
Komponuje się lepiej z ogrodem. 
Może dodać wartość do twojego domu
Minusy
Musi być profesjonalnie zainstalowany
Koszt premium

  1. Zestaw do pływania i spa
     

Dla najbardziej wymagających osób przygotowano połączenie basenu oraz wanny z hydromasażem. Zaprojektowane jako jedno urządzenie pozwalają cieszyć się relaksującym masażem w strefie spa oraz profesjonalnie lub rekreacyjnie ćwiczyć pływanie w komorze z przeciwprądem w strefie aktywnej.
To zdecydowanie najdroższe rozwiązania skierowane do klientów premium zdecydowanych na wzbogacenie swojego ogrodu o supernowoczesne urządzenie spa.
Ceny tych urządzeń zaczynają się od bagatela 90 000 z a kończą nawet na 250 000 zł i zdecydowanie są to wanny z hydromasażem premium. Wyposażone są one we wszystkie możliwe systemy filtracji wewnętrznej, zaawansowane elektroniczne sterowniki, nowoczesne energooszczędne systemy ogrzewania wody oraz setki dysz do wielu rodzajów profesjonalnego hydromasażu tak wodnego jak i powietrzno wodnego o niezliczonej ilości możliwości konfiguracji. 

Te urządzenia są najlepszym co można osiągnąć w dziedzinie basenów i wanien z hydromasażem, wyprzedzają je tylko standardowe rozwiązania stacjonarne, z konstrukcją stałą będące częścią obiektu. 

SPA System AQUATIC 3 – wanna z hydromasażem

Plusy
Pozwala użytkownikom pływać i wypoczywać zależnie od potrzeb
Może być instalowany wewnątrz lub na zewnątrz
Tańsze niż baseny naziemne
Minusy
Nieporęczne i zajmują dużo miejsca
Zdecydowanie droższe w obsłudze
Duża cena zakupu

  1. Balie drewniane i ogrzewane ogniem


W dzisiejszych czasach choć nadal klasyczne to o wiele rzadziej spotykane są wanny wykonane z drewna. W przypadku drewnianych balii możesz spotykane są również takie, które możesz ogrzewać alternatywnie paleniskiem drewnianym, węglowym lub na inne paliwa. Najważniejszą różnicą takiej wanny jest właśnie jej niezależność od energii elektrycznej!
Nie są one jednak tak wygodne i bezpieczne jak nowoczesne wanny spa.

Na zdjęciu Balia natural wood 1 – opalana drewnem

Plusy
Ekologiczne
Nie trzeba prądu
Minusy
Efektywność
Brak bąbelków 
O wiele mniejsza wygoda
Trudne utrzymanie czystości

  1. Nadmuchiwane wanny spa

Najtańsze i najbardziej zawodne wanny spa w naszym rankingu. Bardzo łatwe do uszkodzenia, trudne w utrzymaniu czystości. Słabej jakości masaże, podatne na przetarcia i zużycie. Zdecydowanie najsłabsze rozwiązanie na rynku. Ma ono jednak niewątpliwe dwa plusy – cenę oraz możliwość przenoszenia.

B-LUCKY 2-osobowe – vente-unique.pl

Plusy
jedyny rodzaj wanny, który zabierzesz samochodem na wakacje
cena
Minusy
Użyjesz tylko latem
Łatwo się zużywa
Podatna na uszkodzenia
Słaby wybór masaży i ich niska jakość